SPID® – innovatív vállalatfejlesztési modell – helyzetfüggő kommunikáció – tipológia
A SPID® módszer forradalmian új távlatokat nyitott meg a készség- és kompetenciafejlesztés terén, amely az agilitást követelő mai VUCA világban kifejezetten hatékony innováció. A SPID® módszer a dinamizmusa révén nagy segítség a napi operatív munka mellett szükséges folyamatos változásmenedzsmenthez.
A SPID® egy dinamikus rendszer, mely segítségével az adott szervezeten belüli egyéni fejlődés mérhető és nyomon követhető.
Mára már 19 éves magyarországi és 16 éves romániai regionális tapasztalat és nagyszámú nagyvállalati és KKV referencia áll a módszer mögött, ellentétben más modellekkel, amelyek látszatra érdekesek, de nem vagy nehezen adaptálhatók a gazdasági környezetre.
A SPID® kettős értelemben szolgálja a fejlesztést, egyrészt tipológia, másrészt helyzetfüggő kommunikációs stratégia.
Az elnevezés a kommunikációban használható négy kardinális magatartásformát, kommunikációs stratégiát foglal magába, melyek a következők: szimpátianyerés (S), kapcsolat-menedzselés (P), információ-nyerés (I), és jogérvényesítés (D).
A stratégiák tudatos használatának elsajátítása megnyitja az utat a hatékonyabb munkavégzéshez, mind a belső -vállalati, szervezeti, vezetői– kommunikáció, mind a külső –ügyfélszolgálati, tárgyalástechnikai, stb.– kommunikáció területén.
A SPID® teszt lehetővé teszi számunkra, hogy a képzés valóban azokra a fejlesztendő területekre fókuszáljon, amelyekre a fókuszcsoportoknak szüksége van. Mindemellett a résztvevők e tükör segítségével egyéni fejlesztési tervet dolgoznak ki a képzések során.
A módszer kérdőíves mérést, ráépülő alapképzést, és az eredmény alapján, egyénre szabott kompetencia fejlesztő további képzéseket tartalmaz visszaméréssel.
A SPID® tananyag rendkívül közérthető, tele van gyakorlati példákkal, esetekkel, könnyen elsajátítható a mély tudományos háttér ellenére. Pont ez az egyik zsenialitása a SPID® módszertannak.
A SPID® módszernek nemzetközi hírnevet Dr. Kádár Annamária szerzett, aki munkapszichológus, egyetemi oktató, SPID® képző és tapasztalt SPID® supervisor, többek között – volt tanára Professzor Bagdy Emőke mellett – a Mesterkurzus állandó előadója volt.
Dr. Kádár a 2009. július 7-10.-én a Norvégiában, Oslóban megrendezett 11. európai munkapszichológiai kongresszuson debütált a SPID® KKV fejlesztésben elért gazdasági eredményeivel.
Norvégiában a KKV szektor kiemelt jelentőségű, ezért is fogadták lelkesedve a módszert a norvég és nemzetközi szakemberek, és rendkívül eredményesnek találták a módszertan innovatív tartalmát. A Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata (SDSN) által publikált tanulmány szerzői szerint az 5,4-es globális versenyképességi index-szel rendelkező Norvégiában a KKV szektor gazdasági szakértői rendkívül érzékenyek a valós eredményeket elérő munkapszichológiai innovációkra.
A SPID® módszertan eddigi eredményei a norvég gazdasághoz képest nehezebb helyzetben lévő magyar és román gazdasági valóságban születtek – és figyelembe véve, hogy a legtöbb modell nem interpretálható kellő eredményességgel a magyar KKV gazdasági élet szereplőinek fejlesztésére – a már itthon bizonyított és Norvégiában szakmai fórumon nemzetközi sikert aratott módszertan választása az újabb, legjobb magyar KKV eredmények elérésére alkalmas. Dr. Kádár a KKV fejlesztés ideje alatt és a konferencia előtt 2008-ban dr. Merényi Attilával közösen írt egy 110 oldalas SPID tanulmányt. A tanulmány védett know-how, ügyfeleink számára elérhető.
A SPID® rendszerről bővebben: